Programy edukacyjne

Oferta dla szkół i przedszkoli


Podróże w czasie z Muzeum Powozów w Galowicach

Oferta zajęć dla szkół i przedszkoli

 Muzeum Powozów Galowice zaprasza wszystkie szkoły i przedszkola na wyjątkowe lekcje muzealne oraz lekcje ekologiczne. Muzeum mieści się w XVIII-to wiecznym spichlerzu szachulcowym około 8 km na południe od Wrocławia. Na powierzchni 1000 mkw prezentujemy historię konia, transportu konnego i ich rolę w rozwoju cywilizacji. W muzeum uczniowie mogą poznać pojazdy zaprzęgowe z całej Europy oraz sprzęty codziennego użytku charakterystyczne dla wsi śląskiej.

 
Lekcje muzealne:

Zapewniamy interaktywne zwiedzanie, prowadzone jest przez wykwalifikowanych pracowników muzeum. Uczniowie, aby lepiej zrozumieć i poczuć klimat epoki pojazdów zaprzęgowych, mogą założyć oryginalny stary cylinder, dotknąć niektórych eksponatów, dzwonić janczarami, a nawet wsiąść do bryczki. Podczas zajęć uczestnicy wykonują zadania praktyczne i poprzez zabawę utrwalają przekazywaną im wiedzę.
 
Lekcje ekologiczne:

Dla dzieci szkolnych i przedszkolnych prowadzimy lekcje ekologiczne według scenariuszy uzgodnionych z wydziałem edukacji UM we Wrocławiu. Placówki dydaktyczne mogą ubiegać się o dofinansowanie z Wydziału Edukacji  Wrocławia minimum 50% na takie zajęcia.Tematy lekcji ekologicznych:

 
Ziarno i zboże, czyli ekologiczne rolnictwo kiedyś i dziś – lekcja przybliża uczestnikom wiedzę na temat uprawy zboża, narzędzi i zwierząt do tego potrzebnych: woły, konie, chomąta, jarzmo, brony. Uczniowie poznają zboża i uczą się je rozróżniać, poznają również narzędzia jakie służyły do zbierania zboża i jego przetwarzania, zapoznają się z budową spichlerza i jego funkcją. Uczniowie nauczą się używać żarna, a ze zmielonej maki będę mogli wypiec podpłomyki w zabytkowym piecu chlebowym.
 
Drzewo i drewno, czyli jak ważne są drzewa w trosce o ekologię – na zajęciach uczestnicy dowiedzą się jakie czynniki sprzyjają rozwojowi drzew, a jakie hamują ich rozwój, poznają związek między działalnością człowieka a stanem drzewostanu. Na podstawie galowickiej lipy uczniowie nauczą się jak określić wiek drzewa, dowiedzą się jak drzewo się odżywia i czego potrzebuje do przetrwania. Uczestnicy nauczą się rozróżniać drzewa po liściach, korze i pniu; poznają też zastosowanie drewna przy wytwarzaniu narzędzi i pojazdów konnych, będę starali się zgadnąć z jakiego drewna były wykonywane pojazdy.
 
Ekologiczny wymiar podróży dawniej i dziś – uczniowie dowiedzą sią jak dawniej wyglądało podróżowanie: podróż prywatnymi powozami, podróż dyliżansem, poznają rodzaje środków transportu na wsi oraz rodzaje środków transportu w mieście: Omnibus, Landolet, Milord. Dowiedzą się jakie napędy były stosowane kiedyś,a jakie są stosowane teraz. Poznają również ekologiczny wymiar podróżowania, ekologiczne nowinki techniczne: samochody hybrydowe i elektryczne. Dowiedzą się czym jest dwutlenek węgla, co powoduje jego emisję do atmosfery i jakie skutki to przynosi oraz co należy robić by szkodliwą emisję ograniczyć.
 
Papier czerpany, czyli papier ekologiczny – uczestnicy dowiedzą się ile dawniej trwały podróże, czym i jak pisano listy oraz czym różni się papier, z którego dzisiaj korzystamy od tego, który był używany dawniej. Uczniowie dowiedzą się również co dzieje się ze zużytym papierem, czym jest recykling i jak można taki papier powtórnie wykorzystać. Na koniec uczniowie nauczą się samodzielnie wykonywać papier czerpany.

 
Warsztaty plastyczne:

Nasze placówka poza zajęciami muzealnymi oferuje również warsztaty plastyczne nawiązujące do tematyki muzeum oraz do dawnych tradycji związanych ze świętami oraz porami roku.
 
Ognisko z pieczeniem kiełbasek:

Po wysiłku umysłowym, zapraszamy wszystkich na ognisko z pieczeniem kiełbasek, chlebkiem oraz piciem dla dzieci. Na specjalnie przygotowanym stanowisku z siedzeniami wokół, uczniowie mogą się zrelaksować i uzupełnić energię. W razie niepogody proponujemy grilla, uczestnicy natomiast mogą schronić się pod wiatą wyposażoną w ławy i stoły.
 
Pakiet sportowy:

Zapraszamy również rywalizacji ruchowej na świeżym powietrzu. Na ogrodzonym terenie trawiastym znajdują się stanowiska z nietypowymi grami sportowymi, między innymi: bule, krykiet, przeciągnie liny, rzut podkową, dyskgolf. Zasady każdej z gier opisane są na specjalnych tablicach. Oprócz zachęcamy do gry w piłkę.
 
Integracyjna Olimpiada Sportów Nietypowych

W ofercie posiadamy również szkolne imprezy integracyjne. Z programem dostosowanym do wieku uczestników. Dzień spędzony na wspólnych zadaniach i zabawach na pewno pomoże uczniom poznać się lepiej.

 
Wycieczka Szlakiem Zabytków Komunikacji:

Muzeum Powozów Galowice, obok Muzeum Motoryzacji Topacz i Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie, jest jednym z trzech muzeów tworzących Szlak Zabytków Komunikacji. Zapraszamy szkoły na wyjątkową przejażdżkę amerykańskim autobusem szkolnym (38 osobowym)między trzeba muzeami. Koszt wyprawy z Wrocławia wynosi 75 zł od osoby (minimum 20 osób) i obejmuje wstęp do 3 muzeów, transport i posiłek w Jaworzynie. W przypadku ustalenia innego miejsca wyjazdu niż z Wrocławia cena może ulec zmianie.
 
Przy muzeum funkcjonuje kawiarnia z napojami, lodami i drobnymi przekąskami oraz sklepik z pamiątkami. Teren placówki muzealnej jest ogrodzony, znajduje się na nim również sala plenerowa na 150 osób ze sceną.W razie problemów z organizacją transportu oferujemy swoją pomoc.
 
Nasz cennik:

- lekcja muzealna: 12zł/osoba

- lekcja ekologiczna: 15zł/osoba

- lekcja muzealna + warsztaty lub ognisko: 25zł/osoba

- lekcja muzealna+ warsztaty + ognisko: 35 zł/osoba

- ognisko z kiełbaskami, chlebkiem i napojami: 15zł/osoba

- pakiet sportowy: 5zł/osoba

- pakiet Integracyjny Szkolna Olimpiada Sportów Nietypowych: 40zł/osoba

 Do Muzeum Galowice dojeżdża z Wrocławia autobus z ul. Kołłątaja (Eureka) linia 503, 523 

tel: 71 316 41 16

e-mail: muzeum@gallen.pl

www.muzeumgalowice.pl

55-020 Galowice koło Żórawiny, ul. Leśna 5

 


Fundacja Gallen, Organizacja Pożytku Publicznego,
Adres Pocztowy : Galowice 11A, 55-020 Żórawina, woj. dolnośląskie, Polska.
Rejestracja: Sąd Rejonowy Wrocław Fabryczna KRS 0000141562, NIP: 896 13 56 400, Regon: 932943438
Nr konta bankowego: Lukas Bank nr: 18 1940 1076 3015 5059 0000 0000
e-mail: fundacja @ gallen.pl, www.fundacja.gallen.pl