Aktualności

Minęło 5 miesięcy od otwarcia Muzeum Powozów Galowice


Galowice 15.11.2011

W ciągu  pięciu pierwszych miesięcy funkcjonowania placówki, Spichlerz Galowice stał się ważnym punktem na mapie kultury Dolnego Śląska.
Prócz udostępnienia zbiorów, które w naszym muzeum zostały ujęte w aranżację na europejskim poziomie, rozwijamy działalność edukacyjną. W jej ramach szkoły, przedszkola oraz…. koła seniorów korzystają  z atrakcyjnie przygotowanych i prowadzonych lekcji muzealnych, a każdy odwiedzający placówkę otrzymuje przejrzystą informację o zbiorach i historii podróży od wyszkolonej przez nas kadry przewodników. Zorganizowaliśmy także:

·        szkolenia dla nauczycieli

·        ogólnopolski konkurs fotograficzny „Bryczka z końca świata”

·        ogólnopolski konkurs na scenariusz lekcji muzealnej

·         spotkanie z kadrą Muzeów m. Wrocławia

·        konferencję dla muzealników i kolekcjonerów powozów

·        dzień dziecka

·        dzień świętojański

·        haloween

·        współpracę z wolontariuszami

·        co weekendowe ogniska dla mieszkańców okolic

·        spotkania lokalnych i regionalnych władz

W Galowicach funkcjonuje Spichlerz Pokoleń – przedsięwzięcie przybliżające młodym ludziom sztukę dawnych rzemiosł i tajemnice pojazdów zaprzęgowych. W ramach Spichlerza Pokoleń prowadzone są m.in. zajęcia z zakresu renowacji powozów, kowalstwa, rymarstwa.

Organizujemy  pierwsze w Polsce Niedziele Kolekcjonera, w czasie których ekspert Jerzy Tomaszewski dokonuje oceny historycznych przedmiotów przyniesionych przez naszych gości. To działanie tak rozpowszechnione w Europie uczy szacunku dla przeszłości i uwrażliwia na piękno historycznego przedmiotu propagując szlachetną pasję kolekcjonerstwa.

W działaniach przybliżających historię postawiliśmy również na edukację poprzez teatr. Spektakl sprowadzonego przez nas  Bajkobusu zyskał sobie ogromną widownię ( ponad 300 osób) nie tylko maluchów z okolicy. Cykl  legend dolnośląskich zgromadził wielu mieszkańców okolicznych gmin i zmienił się w zdarzenie konsolidujące lokalną społeczność.

Rozpoczęliśmy również działalność na polu sztuki współczesnej. Wystawa rysunków Sławomira Szeredy oraz wernisaż i wystawa prac Jurka Morawskiego okazały się sukcesem, co utwierdziło nas w przekonaniu, że galowicki spichlerz to doskonałe miejsce dla współczesnych artystów i ich dokonań. W przygotowaniu są już również kolejne ekspozycje współczesnej grafiki, najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku w Polsce. 

Jesteśmy już zaawansowani w rozmowach z Akademią Sztuk Pięknych na temat wiosennego ART –PIKNIKU, przedsięwzięcia w którym wezmą udział wszystkie artystyczne uczelnie z Wrocławia.

Przedsięwzięcia Muzeum Powozów Galowice przyciągnęły uwagę mediów. W Galowicach zrealizowano kilka reporterskich relacji do Faktów (najchętniej oglądanego programu informacyjnego na Dolnym Śląsku ), dwugodzinny program w Polskim Radio oraz obszerny dokument Telewizji Polskiej, pt.”Podróż dyliżansem do Galowic”, którego pretekstem było przekazanie w depozyt naszego muzeum, oryginalnego dyliżansu, który onegdaj jeździł na trasie Warszawa – Berlin.. Samo wydarzenie przejazdu dyliżansu z Wrocławia do Galowic zgromadziło tłumy zainteresowanych, a Gmina Żórawina, z inicjatywy Muzeum Powozów Galowice, wzbogaciła się o jeszcze jeden niezwykły zabytek .To wydarzenie przyciągnęło do Gminy wszystkie media i odbiło się szerokim echem w Polsce. Telewizja Polska nakręciła w Muzeum i wyemitowała dwa odcinki programu „Motosfera”. Obszerny reportaż z Galowic nadała niemiecka telewizja RTL.

Spichlerz i jego pieczołowicie przeprowadzona renowacja wsparta środkami z PROW zwróciła uwagę programu Telewizji Polskiej pt.”Zrób sobie dom”, a już 3 grudnia wyemitowany zostanie Telewizyjny Klub Seniora pokazujący Muzeum Powozów Galowice oraz gminę Żórawina jako niezwykle przyjazne seniorom miejsce.

21 listopada na konferencji organizowanej przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej dotyczącej turystyki wokół Wrocławia przeprowadzimy prelekcję na temat  funkcjonowania Muzeum Galowice jako produktu turystycznego.

Na przestrzeni 5 miesięcy ukazało się w polskiej prasie kilkanaście artykułów oraz informacji prasowych. Niemieckie czasopismo „Schlesien Heute” zamieściło obszerny foto reportaż ze Spichlerza Galowice. Obecni jesteśmy w kilkudziesięciu serwisach internetowych.

W naszych działaniach mamy  na względzie edukację kulturalną społeczności pobliskich gmin, a naszą ambicją jest stworzenie w Galowicach ważnego ośrodka edukacyjno – kulturalno - muzealnego. Wyspecjalizowana i świetnie wykształcona ekipa Muzeum Powozów Galowice gwarantuje wysoki poziom organizacji i obsługi planowanych przedsięwzięć. Zdaliśmy już zresztą swego rodzaju egzamin, podejmując prestiżowych gości odwiedzających Polskę w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, grupę ministrów rolnictwa krajów UE. Wieloosobowa ekipa dyplomatów i urzędników państwowych, zachwyciła się programem wizyty w Muzeum i pozostała pod dużym wrażeniem samego miejsca.

Przekazanie dyliżansu z Muzeum Poczty i Telekomunikacji do Muzeum Powozów


3 września 2011
Trasa przejazdu dyliżansu 
1.Rozpoczęcie drogi w Parku Słowackiego, godz. 11-11.15:
2.Rynek ok. 12.00- ok. 12.30:
- koncert pocztylionów,
- akcja rozdawania ulotek 
- prezentacje aktorów z zespołu Klinika Lalek
- przejażdżki dyliżansem wokół Rynku dla publiczności, ok. 3x.
3. Park Południowy godz. 13.30-ok. 13.40
– przekazanie i pożegnanie dyliżansu przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji,
- sygnał pocztyliona,
4. Galowice, godz. 16.00
– przyjazd dyliżansu do Galowic,
- przyjęcie dyliżansu do Muzeum przez Fundatora
- koncert pocztylionów
- scenka dyliżansowa
- wykład o podróżowaniu dyliżansem
- w kafejce wykład 10 min na temat stroju pocztylionów i stangretów z wideo-prezentacj
- przejażdżka dyliżansem dla publiczności
Lampka wina.
Oprowadzanie gości po Muzeum Powozów

Sukces Bajkobusa


W słoneczna niedzielę dwa przedstawienia Wrocławskiego Teatru Lalek, który odwiedził Bajkobusem Galowice oglądało ponad 300 osób.

Bajkobus w Galowicach


14 sierpnia o godz. 12 zapraszamy dzieci i rodziców do Galowic na dwa spektakle Wrocławskiego Teatru Lalek, który przyjedzie do nas Bajkobusem. Wstęp bezpłatny.
Przedstawienie będzie trwało 50 min. Rodziców podczas spektaklu zachęcamy do zwiedzania Muzeum i biesiadowania w kawiarni muzealnej.


Podziękowanie dla Tamex SA


Dziękujemy warszawskiej firmie Tamex Obiekty Sportowe S.A za podarowanie Fundacji Gallen sztucznej trawy, którą wykorzystaliśmy do urządzenia ekspozycji oraz utworzenia  miesca aktywności dzieci w Muzeum Powozów  Galowice.
Strona 4 z 11

Fundacja Gallen, Organizacja Pożytku Publicznego,
Adres Pocztowy : Galowice 11A, 55-020 Żórawina, woj. dolnośląskie, Polska.
Rejestracja: Sąd Rejonowy Wrocław Fabryczna KRS 0000141562, NIP: 896 13 56 400, Regon: 932943438
Nr konta bankowego: Lukas Bank nr: 18 1940 1076 3015 5059 0000 0000
e-mail: fundacja @ gallen.pl, www.fundacja.gallen.pl